Okres Banská Štiavnica – UNESCO mesto, podpriemerne obraný trh
Najmenší okres Banskobystrického kraja podľa počtu obyvateľov, ale s najvyššou koncentráciou historického a turistického potenciálu v SR. UNESCO svetové dedičstvo, baníctvo, drevárstvo, cestovný ruch. Nezamestnanosť nad priemerom SR (6,59 %), ale silná lokálna ekonomika cez Mestské lesy a turizmus. Trh s minimálnou konkurenciou poradcov – ideálne pre nového hráča.
01 Základný prehľad okresu
Banská Štiavnica leží v Štiavnických vrchoch (najväčšia sopečná pohorie v Karpatoch), nadmorská výška 600 m. Susedí s okresmi Žiar nad Hronom (sever), Krupina (juh) a Žarnovica (západ). UNESCO svetové dedičstvo od r. 1993 – historické banícke mesto + technické pamiatky. Bývalá metropola európskeho baníctva – v 18. st. najväčšie mesto Uhorska s 24 000 obyvateľmi, dnes 10 400.
- Kraj: Banskobystrický
- ŠPZ: BS
- Okresné mesto: Banská Štiavnica (10 409 obyv.)
- Hustota: 52 obyv./km² (najnižšia v SR top 30)
- UNESCO: Áno (od 1993)
- Mestská populácia: 62 % v meste / 38 % vidiek
02 Zoznam obcí v okrese
Spolu 15 obcí – 1 mesto + 14 obcí, celkový počet obyvateľov 15 258 (k 31.12.2025).
| Top 5 obcí | Obyv. |
|---|---|
| Banská Štiavnica (mesto) | 10 409 |
| Banská Belá | ~1 250 |
| Svätý Anton | ~1 180 |
| Štiavnické Bane | ~890 |
| Prenčov | ~625 |
| Ďalšie obce | Obyv. |
|---|---|
| Ilija | ~410 |
| Močiar | ~350 |
| Banský Studenec | ~310 |
| Vysoká | ~280 |
| Baďan | ~250 |
| Podhorie | ~230 |
| Beluj | ~190 |
| Počúvadlo | ~150 |
| Dekýš | ~130 |
| Kozelník | ~110 |
03 Demografia & veková štruktúra
Klesajúca populácia – z 16 580 (2011) na 15 258 (2025), pokles o 8 % za 14 rokov. Príčina: odliv mladých za prácou do Banskej Bystrice, Bratislavy. Demografia starnúca, ale v centre mesta je rastúca skupina kreatívnych profesionálov (architekti, dizajnéri, IT) presťahovaných z BA za lacným bývaním a UNESCO atmosférou.
-8 % za 14 rokov. Migrácia mladých za prácou do BB, BA. Riziko ale aj príležitosť (menej konkurencie).
Centrum mesta priťahuje IT, dizajn, architektov z BA – lacné bývanie + UNESCO atmosféra. Stabilný príjem.
20,7 % obyvateľov 65+ – nad priemerom SR (17 %). Argumenty pre III. pilier, doplnkové dôchodky, dedičstvo.
04 Trh práce & nezamestnanosť
Trh dominovaný verejným sektorom (Nemocnica BŠ, Mestské lesy, Slovenské banské múzeum, samospráva) + turizmus (Salamandrove dni, kultúrne podujatia, UNESCO turistika). Priemyselná zložka skromná – Combin BŠ (stavby), Bon Tap (potravinárstvo). Veľa SZČO v turistických službách – penzióny, reštaurácie, sprievodcovia.
Miera nezamestnanosti: 6,59 % (2025)
Nad priemerom SR (5,90 %). V meste BŠ samotnom 4,52 % (mestská správa 2024). V Banskobystrickom kraji 4. najnižšia (po BB, Zvolen, Detva). V kontexte juhu BB kraja (Rimavská Sobota 18,99 %, Revúca 16,24 %) ale BŠ stojí výborne.
Top zamestnávatelia v okrese
| Spoločnosť | Sektor | Charakteristika |
|---|---|---|
| Nemocnica Banská Štiavnica, a.s. | Zdravotníctvo | ~350 zam., najväčší zamestnávateľ okresu |
| Mestské lesy Banská Štiavnica, s.r.o. | Lesníctvo (mestská firma) | ~150 zam., spravuje rozsiahly lesný majetok mesta |
| Slovenské banské múzeum | Kultúra (UNESCO) | ~80 zam., 5 expozícií, kľúčový turistický cieľ |
| Combin Banská Štiavnica, a.s. | Stavebníctvo | ~120 zam., regionálny líder v rekonštrukciách |
| Bon Tap, s.r.o. | Potravinárstvo (nealko) | ~70 zam. |
| Mestský úrad + samospráva BŠ | Verejný sektor | ~120 zam. (mesto + technické služby + bytová správa) |
| Hlavný banský úrad SR | Štátny sektor | Národný úrad, sídlo v BŠ |
| Štátna ochrana prírody – CHKO Štiavnické vrchy | Verejný sektor | ~30 zam. |
05 Bankový trh, HDP & potenciál vkladov
Sekcia o ekonomickom potenciáli okresu – aká je banková konkurencia, regionálny HDP a odhadovaný objem vkladov.
A. Pobočky bánk v okrese
Sumár bankovej infraštruktúry
- Pobočky bánk spolu ~6
- Bankomatov v okrese ~12
- Všetky v meste Banská Štiavnica ~6 (100 %)
- Obcí bez pobočky 14 z 15
Banková sieť je extrémne sústredená v meste. Všetky obce okresu sú bez pobočky – obyvatelia musia cestovať do mesta BŠ alebo do Žiaru nad Hronom.
Banky v meste Banská Štiavnica
- Slovenská sporiteľňa 1 pobočka
- VÚB banka 1 pobočka
- ČSOB 1 pobočka (po fúzii s OTP)
- Tatra banka 1 pobočka
- Poštová banka 1 pobočka (cez Sloven. poštu)
- Prima banka 1 pobočka
Po fúzii OTP s ČSOB (2021) sa banková paleta v BŠ neznížila – OTP pobočka prešla pod ČSOB.
Strategická diera v sieti
14 z 15 obcí okresu nemá pobočku banky. V týchto obciach žije ~4 800 ľudí, ktorí pre bankový úkon musia cestovať do mesta BŠ alebo Žiaru. To vytvára priestor pre poradcu, ktorý príde za nimi. Mimo toho – v meste BŠ je extrémne nízka konkurencia poradcov (odhad 20-30 aktívnych poradcov všetkých sietí spolu) v porovnaní s 3 500 v BA alebo 200 v Komárne.
B. HDP & ekonomický výkon
Banskobystrický kraj má HDP/obyv. ~16 500 € (2023), čo je 73 % priemeru SR. Okres Banská Štiavnica je odhadovaný ~15 200 € – pod priemerom kraja kvôli nižším mzdám v sektoroch turizmu a verejnom sektore. Priemerná hrubá mzda v okrese ~1 180 € (77 % priemeru SR).
| Ukazovateľ | SR | BB kraj | Okres BŠ | Pohľad pre poradcu |
|---|---|---|---|---|
| HDP/obyv. (2023) | 22 540 € | 16 500 € | ~15 200 € | ~67 % priemeru SR |
| Priemerná hrubá mzda (2025) | 1 620 € | 1 320 € | ~1 180 € | 73 % priemeru SR |
| Pomer k priemeru EÚ (PPS) | ~73 % | ~55 % | ~50 % | 8. decil EÚ regiónov |
Vývoj v 10-ročnom horizonte
HDP/obyvateľa BB kraja vzrástol z 10 700 € (2014) na 16 500 € (2023), nárast o ~54 %. Okres Banská Štiavnica tento trend kopíruje. Reálny rast HDP/obyv. okresu za posledných 10 rokov je ~20 % (zvyšok pohlcuje inflácia).
C. Vklady fyzických osôb v okrese
Národný kontext (NBS, 1.2.2026)
- Vklady FO v bankách 53,75 mld. €
- Medziročný nárast +8,2 %
- Na bežných účtoch ~34,5 mld. € (64 %)
- Termínované ~14,5 mld. € (27 %)
- Priem. úrok bežných 0,07 %
- Priem. úrok termín. ~3,5 %
Prepočet pre okres BŠ (15+)
- Obyvatelia 15+ ~13 200
- Podiel na 15+ SR 0,28 %
- SR priemer / obyv. 15+ ~11 440 €
- Korekcia (mzda 73 % SR) ×0,70
- Odhad / obyv. 15+ BŠ ~8 010 €
- Odhad celkový objem ~106 mil. €
Reálny rozsah 95-120 mil. €. Vplyv UNESCO turizmu = vyššie sezónne príjmy ako klasické okresy s podobnou demografiou.
Z 106 mil. € v okrese je ~68 mil. € na bežných účtoch s 0,07 % úrokom. Pri inflácii 3-4 % obyvatelia strácajú 2-2,7 mil. € ročne pasívnym držaním. Menší trh, ale s menšou konkurenciou.
„Pán/pani XY, na bežnom účte máte podľa priemeru 8 010 €. Pri inflácii to znamená každý rok stratu ~280 € reálnej kúpnej sily. Za 10 rokov skoro 2 800 €. To sú peniaze, ktoré pri správnom rozložení môžu pracovať pre vás.“
5 % bežných vkladov okresu = ~3,4 mil. € nového investičného kapitálu. Vďaka nízkej konkurencii môže šikovný poradca uchopiť 5-15 % tohto trhu = 170 tis. – 510 tis. € obratu.
06 Firmy & živnostníci v okrese
B2B pohľad – Banská Štiavnica je malý trh, ale s vysokou hustotou SZČO v turistických službách (penzióny, sprievodcovia, reštaurácie, remeselníci). Pre poradcu znamená koncentrovanú cieľovú skupinu.
Dominujúce odvetvia
07 Príležitosti v okrese
UNESCO turizmus – prevádzkovatelia
Penzióny, reštaurácie, kaviarne, suvenírové obchody. Sezónne vysoké tržby (jún-september, vianočné trhy). Špecifické potreby: likviditné poradenstvo, daňová optimalizácia sezónneho biznisu, podnikateľské poistenia.
Mestské lesy + drevársky priemysel
Mestské lesy BŠ spravujú rozsiahly lesný majetok. Tradícia drevárstva, stolárstvo, remeselné spracovanie. Rodinné podniky s generačným prevodom – ideálne pre majetkové poradenstvo.
Kreatívna komunita z Bratislavy
Mladí profesionáli (architekti, dizajnéri, IT) presťahovaní z BA do BŠ za lacným bývaním a UNESCO atmosférou. Vysoké príjmy z BA práce, lokálne bývanie – ideálni klienti pre investičné poradenstvo, II./III. pilier, hypotéky.
Zdravotníci v Nemocnici BŠ
~350 zamestnancov nemocnice. Lekári, sestry, technici – stabilné mzdy, úväzkové príjmy. Komplexné poradenstvo: životné poistenie, III. pilier, profesijné poistenia.
Starnúca populácia
20,7 % obyvateľov 65+ – nad priemerom SR. Tisíce seniorov s priemerne 8 000 € na bežnom účte. Témy: doplnkové dôchodky, dlhodobá starostlivosť, dedičstvo, ochrana pred infláciou.
Minimálna konkurencia poradcov
Odhad 20-30 aktívnych poradcov všetkých sietí v okrese. Pre porovnanie: v Bratislave je ich 3 500. Kvalitný poradca tu rýchlo získa pozíciu lokálnej autority – „v Štiavnici sa všetci poznajú“.
08 Prečo budovať distribúciu v okrese Banská Štiavnica
Najmenšia konkurencia v SR
Odhad 20-30 aktívnych poradcov všetkých sietí v okrese – najmenej v top 30 okresoch SR. Pre nového hráča je tu obrovský priestor stať sa lokálnou autoritou. Pre porovnanie v Komárne 200, v Nitre 400, v BA 3 500.
UNESCO mesto = stabilný turistický biznis
Banská Štiavnica je 1 zo 6 UNESCO miest v SR. Stabilný prílev turistov, stovky SZČO v gastro/ubytovaní s sezónnym príjmom. Tisíce pravidelných návštevníkov ročne. Lokálny biznis nezraní kríza – ľudia stále jazdia do UNESCO miest.
Kreatívna „BA emigrácia“ ako bonitná klientela
Bratislavskí dizajnéri, architekti, IT pracovníci, ktorí sa presťahovali do BŠ – majú vysoké príjmy z práce v BA (často remote), ale lokálne bývanie a životné náklady. Tieto klienti potrebujú investičné poradenstvo, daňovú optimalizáciu, hypotekárne refinancovanie.
Starnúca populácia = klienti pre dôchodok
20,7 % obyvateľov 65+. Doplnkové dôchodky, III. pilier, dlhodobá starostlivosť, dedičstvo – produkty kde tradičná banka nestačí. Vidiecky kontext + odporúčania medzi rodinami funguje extrémne dobre v malých obciach.
Lokálna komunita = sila ústneho odporúčania
V meste s 10 400 obyvateľmi sa všetci poznajú. 1 spokojný klient = 5-10 nových odporúčaní v priebehu týždňa. V Bratislave je tento efekt rozriedený, v BŠ funguje silnejšie ako v Komárne alebo Leviciach.
14 obcí bez bankovej pobočky
~4 800 obyvateľov v okrese musí cestovať do mesta pre bankový úkon. Mobilný poradca, ktorý príde za nimi domov, prináša unikátnu hodnotu. Najmä seniori v Banskej Belej, Svätom Antone, Štiavnických Baniach túto službu privítajú.
Drevárstvo a remeslá = SZČO segment
~870 živnostníkov v okrese (70 % subjektov). Mnoho rodinných stolárskych a remeselných podnikov s generačnou tradíciou. PHV, daňová optimalizácia, dôchodok pre SZČO, životné poistenie pre kľúčového muža v rodinnom podniku.
Zdroje a metodika
- Štatistický úrad SR (ŠÚSR) – DataCube om7102rr, om7011rr, om7015rr, demografia k 31.12.2025
- Wikipedia (sk) – Okres Banská Štiavnica, zoznam obcí, kontext
- Slovensko v Kocke (slovenskovkocke.sk) – štatistický prehľad okresu
- citypopulation.de – populácia obcí okresu
- ÚPSVaR / podporavnezamestnanosti.sk – nezamestnanosť v okresoch SR 2025
- Index Nosluš – prehľad nezamestnanosti v okresoch SR
- Mesto Banská Štiavnica – Správa o stave mesta 2024 (banskastiavnica.sk)
- Slovenské banské múzeum – inštitúcie a zamestnávatelia v BŠ
- FinStat.sk – databáza top firiem (Combin BŠ, Bon Tap, Mestské lesy BŠ)
- Eures (Európska komisia) – trh práce Banskobystrického kraja
- NBS – vklady FO v SR k 1.2.2026: 53,75 mld. €
- FinancnyKompas.sk – mesačný graf zostatkov vkladov FO (NBS dáta)
- UNESCO World Heritage Centre – Banská Štiavnica registered 1993
Posledná aktualizácia: máj 2026 · Pre interné použitie tímu.